«15/150»
«Kadın, kocasının yatağını mazeretsiz terk ederek sabahlarsa, melekler sabaha kadar o kadına lânet ederler.» (Müslim)
Şehvetin Kötü Sonuçlarından Korunma

Allâme Şeyh Muhammed b. Sâlih el-'Useymîn'e soruldu: Kardeşimiz diyorki: Ey faziletli şeyh! Bize yaptığınız güzel, baba nasihatlerinden dolayı size teşekkür ederiz ve Allah?tan en hayırlı bir şekilde bunun karşılığını vermesini dileriz. Ey faziletli şeyh sorum şudur: Fitnelerin yaygın olmasını da göz önünde bulundurarak, bu yaşlarımızda şehvete maruz kaldığımızda bize şehvete karşı yardımcı olacak sebepler nelerdir?

Cevap: İlk olarak Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: ''Ey gençler! Sizden kimin evlenmeye gücü yeterse evlensin. Çünkü evlilik gözü haramdan alıkoyar, iffet ve namusu muhafaza eder. Evlenmeye gücü yetmeyen ise oruç tutsun. Çünkü oruç cinsi arzuyu azaltır.

İkinci olarak kişi şehvete tesir eden şeyleri izlemekten kaçınmalıdır. Çünkü insan beşerdir. Televizyonda veya bazı dergilerde şehveti harekete geçiren şeyleri gördüğünde bunlardan yüz çevirme nedir.

Üçüncü olarak bundan fazla bahsetmemesi ve nefsini bununla fazla meşgul etmemesi gerekir. Bilakis bunu ne zaman hissederse ondan uzaklaşmaya çalışsın. Bazı kitapları incelesin veya arkadaşının yanına gitsin veya kendisini bundan alıkoyacak bu gibi şeyler yapsın.

Beşincisi olarak orada ilim ehlinin ve gençlerin nikah maliyetlerinin hafif değiştirilmesine dair davetleri olması gerekir. Bugün ülkemizde ortalama olarak mehrin miktarı ne kadardır? Ne kadar? 40 bin riyaldir. Bu kendisinin belirli bir işi olmayan ve zengin babası olmayan için gerçekten zordur. Benim görüşüm alimlerin cuma hatiplerin ve diğerlerinin bu nehirlerin hafifletilmesi ile alakalı insanların sıkça teşvik yapmalarından gerektiğidir. Ve öncelikle beldenin seçkinlerinin ve zenginlerinin bizzat bunu tatbik ederek öncülük etmeleri gerekir.

Şimdi size kızının nikahını kıymak için beni çağıran bir adamla alakalı başından geçen bir kıssa anlatayım. Hutbetü'l hâce bittiğinde kızın velisine evlendir dedim. Kızın velisi şöyle dedi: ''Kızımı falan ile 1 riyal mehir karşılığında evlendiriyorum.'' Dedi. Adamın sözünü işittiğiniz mi?  Mehrin miktarı 1 riyal. Ona dedim ki bu hatadır. Mehir senin talep ettiğin gibi bir riyal değildir dedim. Mehir altın ve benzeri şeylerden ona takdim ettiğindir adam ise bana riyalden başka bir şey olmayacağına dair yemin etti ve ardından şöyle dedi: ''Ben kızımı altınlarla veya paralarla evlendirmedim. Ben kızımı bir erkekle evlendirdim. Eğer kızımı karşılıksız vermem haram olmasaydı onu hiçbir şey talep etmeden verirdim.'' böylesi adamlar desteklenmelidir. Aramızda böylelerinin kaybolmamış olduğunu umuyorum.