«15/150»
«Kadın, kocasının yatağını mazeretsiz terk ederek sabahlarsa, melekler sabaha kadar o kadına lânet ederler.» (Müslim)
Abdesti Sıraya Riayet Etmeden Alıp, Namaz Kılınsa Namazı Sahîh midir?

Allâme İmâm İbn 'Useymîn rahmetullahi aleyh'e Soruldu: Bir insan abdestin sıralamasında hata ederse, mesela kollarını yıkamadan önce başını mesh ederse ve bunu da bilirse, bu abdest ile onun namazı sahîh midir?

Cevap: Namazı sahih değildir. Çünkü kollarını yıkamadan önce başa mesh etmekle başladığı için bu abdest sahih değildir. Allah azze ve celle şöyle buyurur: "Ey iman edenler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi ve başınızı mesh edip ayak bileklerine kadar ayaklarınızı yıkayın." (Maide 6) Nebi sallallahu aleyhi ve sellem de abdestini sıralı olarak almıştır. Bir kişi abdestini tersine çevirdiğinde, Allah ve rasulünün emri üzere olmayan bir amel işlemiş olur.

Nebi sallallahu aleyhi ve sellem'den şöyle buyurduğu sabit olmuştur: "Kim bizim dinimiz üzere amel etmezse, o reddolunur." Yani, sahibine geri çevrilir. Abdest red olunduğunda, gayr-i sahih olur. Bu abdest ile namaz kılarsa, sahih olmayan bir abdest ile namaz kılmış olur. Bundan dolayı namazı kabul edilmez.